9 miesiąc ciąży

Termin porodu zbliża się nieuchronnie. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie. Kiedy poród nastąpi? Każda kobieta oczekująca narodzin dziecka zna dobrze koszmar niekończących się dociekań: czy już? Część kobiet zaczyna obawiać się porodu albo tego, jak poradzą sobie w nowej roli. Inne nie mogą się już doczekać narodzin dziecka. Postaraj się myśleć pozytywnie. Dziewiąty miesiąc to powód do dużej radości. Zbliża się moment narodzin dziecka. W końcu zobaczysz jak wygląda, weźmiesz je w ramiona, przytulisz, pocałujesz. To magiczny czas.

Pamiętaj, że termin porodu jest całkowicie umowny i rzadko zdarza się, by pokrywał się z prawdziwą datą urodzenia malucha.

Wykorzystaj ostanie chwile na przygotowanie się do porodu. Umów się na zwiedzanie szpitala, w którym chcesz rodzić, spakuj torbę do szpitala, zaplanuj trasę dojazdu. Postaraj się dowiedzieć jakie procedury obowiązują w szpitalu. Napisz plan porodu, w którym określisz swoje oczekiwania dotyczące porodu i opieki nad dzieckiem. Zastanów się czy wyrazisz zgodę na wykonanie zabiegu Credego, podania wit. K, szczepień u dziecka.

Im bliżej porodu, tym bardziej uwaga otoczenia koncentruje się na Tobie i dziecku. Warto zastanowić się nad tym, jak odnajduje się Twój partner. Dla niego to trudny czas – boi się tak samo jak Ty, a może nawet bardziej. Przed nim wielkie wydarzenie, którego będzie biernym obserwatorem. Dla wielu osób bezczynne obserwowanie, jak cierpi bliska osoba jest bardzo trudne. Pokaż partnerowi jak ważne są dla Ciebie jego wsparcie, obecność, pomoc, troska. Może wybierzecie się któregoś wieczoru na przejażdżkę trasą, która wiedzie do szpitala?