6 miesiąc ciąży

Już nie musisz nikogo informować, że spodziewasz się dziecka – widać to na pierwszy rzut oka. Twój brzuszek rośnie, rozciąga się skóra. Warto dbać o dobre nawilżenie i natłuszczenie naskórka – to jedyny sposób, żeby uniknąć rozstępów.

W tym czasie mogą zacząć pojawiać się obrzęki stóp i rąk. W Twoim ciele gromadzi się więcej wody. Staraj się więcej odpoczywać w ciągu dnia, a siedząc zawsze opierać nogi na podwyższeniu. Poczujesz, że tak będzie Ci znacznie wygodniej. Pomogą także delikatne masaże stóp, proste ćwiczenia (siedząc z nogami opartymi o poduszkę wykonuj ruchy okrężne).

Rosnący brzuch obciąża kręgosłup. Staraj się prowadzić aktywny tryb życia. Korzystaj z basenu, ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Zadbaj o wypoczynek.

To dobry moment, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Właśnie tu wiele lęków można oswoić i złagodzić. Boimy się przede wszystkim tego, co nieznane i obrośnięte mitami. Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczone położne, ratowników i fizjoterapeutów usłyszycie wiele cennych rad i wskazówek. Spotkacie innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi obawami.