Karmienie piersią – fakty i mity

KIEDYŚ

TERAZ

Po raz pierwszy przykładamy noworodka do piersi najpóźniej sześć godzin po urodzeniu. Pierwsze karmienie powinno odbyć się tuż po porodzie, najpóźniej w ciągu dwóch godzin od chwili narodzin. Dzieci karmione piersią nie potrzebują dodatkowych napojów, soków, wody. Wszystkie niezbędne składniki zawiera mleko mamy.
Dziecko trzeba karmić 10-15 minut. Dłuższe karmienie może spowodować macerację brodawki, a to zwiększa ryzyko jej pęknięcia. Każde dziecko inaczej pobiera pokarm z piersi mamy. Niektóre dzieci najadają się szybko, inne potrzebują więcej czasu.
Należy myć ręce wodą i dezynfekować przed każdym karmieniem Trzeba dbać o higienę i czystość rąk, tak jak całego ciała. Rąk przed karmieniem nie trzeba odkażać.
Warunkiem udanego karmienia jest odpowiednie przygotowanie brodawki w czasie ciąży tak, aby w czasie karmienia nie uległa uszkodzeniu Obecnie hartowanie brodawek nie jest polecane. Nie powinno się takich zabiegów stosować, gdyż mogą doprowadzić do przedwczesnych skurczy, szczególnie jeżeli wykonywane są w ostatnim trymestrze ciąży. Hartowanie może uszkodzić brodawkę.
Po każdym karmieniu należy umyć dokładnie brodawkę wodą z mydłem. Najlepsze dla brodawek, szczególnie tych podrażnionych początkami karmienia jest mleko mamy i świeże powietrze. Zdrowa brodawka nie potrzebuje nic więcej. Przy brodawkach poranionych, które zdradzają objawy infekcji lekarz może zapisać stosowanie bezpiecznych dla dziecka leków. Najważniejsza zasada to: im mniej nakładamy na brodawkę, tym lepiej. Zdrowych piersi nie trzeba myć po każdym karmieniu, ani przed nim.
Zastój mleka pojawia się gdy nie opróżniamy do końca piersi. Zastój mleka pojawia się gdy pierś jest nieefektywnie opróżniana podczas nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Dziecko powinno być przystawiane „na żądanie”, kierując się jego potrzebami. Nie należy podawać innych płynów poza pokarmem matki.
Po zakończonym karmieniu należy opróżnić piersi z zalegającego mleka. Mleko nie „zalega” w piersiach. Produkowane jest na bieżąco dopasowując się do potrzeb dziecka.. Kiedy pierś jest pusta – produkcja przyspiesza, kiedy jest pełna zwalnia. Odciąganie „do pustych piersi” prowadzić może do zastojów, nawału, stanu zapalnego, problemów z nadprodukcją mleka. Nie odciąga się mleka po karmieniu.
W razie pęknięcia brodawki należy przerwać karmienie i stosować tłuste kremy do czasu zagojenia rany. W razie pęknięcia brodawki należy wycisnąć parę kropli własnego pokarmu i rozprowadzić go na brodawce. Piersi należy wietrzyć, żeby przyspieszyć proces gojenia się. Można normalnie przystawiać dziecko.
Karmienie z dwóch piersi prowadzi do przekarmienia Nie można przekarmić dziecka piersią. Karmienie piersią pozwala na naturalny proces regulacji apetytu i głodu.
W upalne dni trzeba dziecku podawać dodatkowo płyny, żeby nie odwodniło się. Do szóstego miesiąca życia mleko mamy jest wystarczającym pokarmem dla dziecka. Nie trzeba zdrowego dziecka ani przepajać, ani podawać dodatkowych pokarmów uzupełniających przez pierwsze pół roku życia dziecka.
Kobiety, które odżywiają się źle lub niedostatecznie, na ogół szybko tracą pokarm Kobiety karmiące powinny odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Natomiast warunkiem produkcji pokarmu jest stymulacja piersi przez dziecko. Nawet niedożywione matki w krajach trzeciego świata mają pokarm żeby wykarmić dzieci. Pamiętać należy o zdrowym odżywianiu, jednak nawet  matki które odżywiają się źle są w stanie wykarmić dzieci piersią i nie tracą pokarmu z dnia na dzień.
Szkodliwe jest spożywanie ostrych przypraw Matka karmiąca może jeść wszystko na co ma apetyt.
Karmić należy regularnie co trzy godziny. niewielkie odstępstwa od tej zasady są dopuszczalne Karmić należy na żądanie – bywa, że w okresie noworodkowym  takie karmienie może odbywać się 12 i więcej razy dziennie. Jest to normalne. Nocne karmienie, szczególnie w okresie początkowym laktacji, jest istotne dla dziecka i matki. Pozwala budować właściwą produkcję mleka i pobudzać gruczoły do pracy.  W nocy mleko jest bogate w tłuszcze i bogate w składniki pozwalające dziecku na spokojny sen. Fizjologią dzieci jest budzenie się w nocy i pobieranie pokarmu oraz ssanie piersi w celu ponownego zapadnięcia w sen. Karmienie piersią w nocy (co najmniej raz) jest  dla gatunku ludzkiego naturalne i potrzebne dziecku.
Matka karmiąca powinna „jeść za dwoje”, żeby mieć dużo pokarmu. Powinna pić dużo mleka i płynów. Mama karmiąca powinna odżywiać się racjonalnie, komponując dietę tak, żeby zaspokoiła jej głód, potrzeby żywieniowe i była w miarę zdrowa.
Wykluczamy spożywanie pokarmów o ostrym zapachu takich jak np. czosnek. Aromat pokarmów przenika do mleka matki, natomiast jest to pozytywne zjawisko, które uczy dziecko poznawania nowych smaków.
Dobrze jest ograniczyć spożywanie produktów powodujących kolkę u dziecka Nie ma możliwości żeby fasolka, kapusta czy groch znalazły się w mleku i spowodowały kolkę u dziecka. Kolka wynika z niedojrzałości układu pokarmowego noworodków i niemowląt i nie jest zależna od diety matki.
Nie należy karmić niemowlęcia piersią „gdy tylko zapłacze”, gdyż zarówno przekarmienie jak i nieregularne karmienie prowadzi do zaburzeń w trawieniu. Wiemy, że karmienie piersią dziecka powinno odbywać się zawsze wtedy kiedy dziecko wykazuje pierwsze oznaki głodu. Szuka buzią i językiem piersi, mlaska, odwraca głowę, próbuje ssać rączki czy ubranko. Płacz jest ostatnią oznaką głodu i nie należy czekać z karmieniem aż dziecko zapłacze. Plączące i domagające się piersi dziecko przed karmieniem trzeba ukoić i przystawić do piersi wtedy. Kiedy tego potrzebuje. Nie powoduje to ani zaburzeń trawienia. Jest dla dziecka ważnym elementem budowania więzi z matką.